Міністерство освіти і науки України

Український державний центр міжнародної освіти

Меню

Що світові університети думають про набір іноземних студентів у 2021 році? – дослідження

Набір іноземних студентів та студентська мобільність – одні зі сфер, на які найбільше вплинула пандемія COVID-19. Про те, які перспективи набору університетами студентів у 2021 році йдеться у звіті британського звіті рейтингове агентство QS Quacquarelli Symonds “Надія на майбутнє: як університети працюють на виявлення нових можливостей у 2021 році” https://info.qs.com/rs/335-VIN-535/images/Hope-for-the-Future-How-Universities-are-Identifying-Emerging-Opportunities-in-2021.pdf

Так, згідно з дослідженням, проведеним  QS Quacquarelli Symonds, у 2021 році фахівці вищої освіти намагатимуться збільшити свої перспективи набору, дотримуючись урядових вказівок та суворого контролю безпеки.

Фахівці вищої освіти проявляють обережний оптимізм щодо набору іноземних студентів. На запитання, що вони думають про свої перспективи міжнародного набору на майбутній рік, багато опитаних були або дуже (7%), або дещо оптимістичними (38%), і трохи менше третини почувалися нейтрально (29%). Це підтверджує думку про те, що у багатьох університетах по всьому світу є почуття обережного оптимізму при плануванні циклів набору в 2021 році.

Джерело: Hope for the Future: How Universities are Identifying Emerging Opportunities in 2021 report.
Значна меншість була дещо песимістичною (19%), тоді як лише незначна частка була дуже песимістичною (8%).

Щоб розширити сферу набору студентів, опитаних фахівців вищої освіти запитали, чи прагне їх заклад урізноманітнити країни набору. Майже половина опитаних прагне урізноманітнити країни набору міжнародних студентів, 21% невпевнені і 17% розглядають цю можливість. Лише 11% виступають проти цієї ідеї.

Джерело: Hope for the Future: How Universities are Identifying Emerging Opportunities in 2021 report.
Зазначений аспект демонструє, що більшість установ відкриті до урізноманітнення країн набору студентів у 2021 році. Це може заповнити прогалини на ринку освітніх послуг, які спричинені обмеженнями коронавірусу.
На запитання, як уряди можуть допомогти установам та заохотити іноземних студентів навчатися у їхній країні, опитані обрали низку заходів. Найпопулярніший варіант –  полегшення для студентів отримання студентської візи (56%). На другому місці – створення коридорів для подорожей із якомога більшою кількістю країн (48%), а на третьому – продовження часу, який вони можуть залишатись на роботі за після-навчальною візою (44%).

Іншим популярним заходом було надання більшої кількості стипендій для іноземних студентів (44%), що чітко співпадає із пріоритетами майбутніх іноземних студентів, як було показано в попередніх звітах про коронавірус QS.

Серед іншого – не підлягання іноземних студентів під дію карантинних заходів, коли вони прибувають до країни (21%) і полегшення процесу постійного проживання (18%).

Джерело: Hope for the Future: How Universities are Identifying Emerging Opportunities in 2021 report.
Як університети дивилися на зміни у наборі студентів у зв’язку із кризою коронавірусу у 2020 році?

Загалом криза коронавірусу негативно вплинула на набір інозмених студентів. 30% опитаних заявили, що набрали значно менше ніж очікувалося, тоді як 29% набрали трохи менше, а 27% набрали стільки іноземних студентів, скільки очікували.

Лише 6% набрали значно більше іноземних студентів ніж очікувалося, а 9% набрали трохи більше.

Джерело: Hope for the Future: How Universities are Identifying Emerging Opportunities in 2021 report.
Враховуючи широко розповсюджений і руйнівний характер кризи коронавірусу, той факт, що 27% опитаних побачили очікуваний рівень набору, а загалом 15% набрали більше, ніж очікувалось, є багатообіцяючим індикатором сили ринку міжнародних студентів.

Ті респонденти, які заявили, що набрали менше іноземних студентів ніж очікувалося, вказали на низку причин, чому це могло статися.

Найпоширеніші причини зменшення набору іноземних студентів:

  • – страх подорожувати (60%)
  • – відсутність можливостей поїхати до своєї країни (58%),
  • – небажання навчатися через Інтернет (43%)
  • – відтермінування навчання до наступного навчального року (43%)


Цікаво, що лише 16% опитаних фахівців вищої освіти вважали, що іноземні студенти хочуть поїхати до країн, які краще відреагували на кризу коронавірусу, ніж їхні країни. У наступному питанні респондентам було запропоновано припустити, яку частку своїх потенційних іноземних студентів вони “програли” іншим країнам, які краще справилися із цією кризою.

Відповідно із попередніми даними, 26% опитаних заявили, що 11-20% їх потенційних іноземних студентів могли бути “програні” іншим країнам.

Значна меншість (13%) обрали 71-80% та 81-90%, вказуючи на те, що частина установ вважає, що значний відсоток їх потенційних іноземних студентів вирішив навчатися в інших країнах.

Ще одним елементом, який змінився через кризу коронавірусу, була можливість проведення тестування з англійської мови. Оскільки персональне тестування більше не було доступне через соціальне дистанціювання, багато установ вирішили відмовитись від цих вимог або використовувати лінгвістичні програми (наприклад, Duolingo) для перевірки рівня володіння мовою. У той же час 18% опитаних набирали іноземних студентів без проходження мовних тестів.

Які стимули пропонують університети для заохочення вступу?

Одним із кроком, який зробили деякі заклади, було надання знижок на навчання

На запитання про те, чи пропонував їхній заклад знижки іноземним студентам, 25% опитаних фахівців вищої освіти відповіли ствердно. 45% дали негативну відповідь, а 30% були не впевнені.


Респондентів також запитали, чи не розглядають вони питання про зниження вартості навчання для нових іноземних студентів, якщо ті розпочнуть навчання в Інтернеті. 29% заявили, що розглядають це питання, 44% сказали, що не розглядають, а 28% були не впевнені.

Нагадаємо, МЗС представив   сайт про Україну для іноземців, який популяризуватиме можливості навчання, інвестицій та подорожей в Україні.