Міністерство освіти і науки України

Український державний центр міжнародної освіти

Меню

News

Водохреще-2021: історія та традиції свята

Хрещення Господнє — третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу, яке в народі має назву Йордан, або Водохреще.

 

Із Хрещенням Господнім пов’язують хрещення в Йордані Христа. Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення від Івана Хрестителя в річці Йордані.

 

Головний символ Водохреща – вода. Саме з нею у цей день пов’язані основні традиції та ритуали. Вважається, що 19 січня вона має особливу силу зцілення. Саме тому на Водохреще у всіх храмах, окрім святкової молитви, проводять освячення води. Це потрібно для того, щоб її могли забрати додому люди, велика кількість яких зранку йде до церкви. Цю воду можна пити, кропити нею оселю тощо. Освячена вода на Святий вечір та Водохреще вважається святою та цілющою. Хрещена вода зберігається впродовж року.

 

Ще одна невід’ємна традиція Водохреща – купання у водоймах, які до цього було освячено священником. Здійснюють його за будь-якої погоди – навіть у сильний мороз.
18 січня відзначають «Голодну кутю» або Другий Святвечір, коли віряни йдуть до храму святити воду та постують до першої зірки. Традиційно зі сходженням першої зорі сім’я сідає за стіл. Серед страв – кутя, вареники, борщ, пампушки, гриби.

До 18 січня традиційно господині прибирають домівку, викидають мотлох. Що символічно, адже Водохреще – це свято очищення від усякого бруду.

 

Одним із обрядів у цей вечір є щедрування – українські пісні з привітанням зі святами.

 

Ми вітаємо усіх, хто відзначає це світле свято! Бажаємо духовного зростання, любові, доброго здоров`я, мудрості, миру і спокою!